Gatis Pīpkalējs ir kalējs un multimediju mākslinieks no Salacgrīvas novada, un pārsvarā specializējas kalšanai dažādos pasākumos, kur lieti noder pārvietojamā smēde un tā aprīkojums (laktas, kalēja stangas, nojume, kalēja skrūvspīles, monētu prese u.tml.). Kalējs ir kalis naglas un monētas gan korporatīvos pasākumos, gan piedāvājis kalšanu festivālos (piemēram, LABA DABA), gan specifisku kalumu kalšanu dažādu novadu svētkos vai pasākumos (Piemēram, Salacgrīvas novada Nēģu dienā apmeklētāji kala nēģus). Tāpat tiek braukts uz pasākumiem kalt tikai individualizētas monētas, kur apmeklētāji paši piedalās izveides procesā. Gatis ne tikai dodas uz kādu pasākumu, bet arī pieņem pie sevis smēdē Salacgrīvas novadā apmeklētājus. Pārsvarā tie saistīti ar kāzu rīkošanu vai skolēnu ekskursijām. Pa retam pie kalēja iebrauc arī kāds garāmbraucējs tūrists. Pārsvarā tiek kaltas mazās formas un pašu izdomāti priekšmeti un mākslas darbi. Kalējs Gatis 1997. gadā absolvēja Rīgas amatniecības vidusskolas (RAV) metālapstrādes nodaļu. Tajā apgūtas gan kalēja iemaņas, gan zīmēšanas prasmes, gan kompozīcijas pamati. Zināmākos skolas biedrus, kas turpina kalšanas amatu, jāpiemin Kārlis Zvans un Aivars Grīnbergs. No jaunākiem vai vecākiem kursiem pazīstamākie ir Oskars Vincevičs, Edgars Čeksters, Krišs Dubrovskis. Paralēli mācībām jaunais kalējs praktizēja amatu pie kalēja amata meistariem dažādās darbnīcās (Guntis Jakubovskis, Gunārs Andersons, Āris Alsiņš), bet pēdējā mācību gadā pat kļuva par RAV kalēja meistara palīgu. Tūlīt pēc skolas beigšanas iegūts Zeļļa diploms Latvijas Amatniecības kamerā.

Pirms vidusskolas Gatim bija iespēja strādāt par virpotāju (II kategorija) Remonta mehāniskajā cehā Rīgas Radio rūpnīcā (1990 – 1991), bet 1993. gadā arī pastrādāt SIA „Daiļrade Rīga” par kalēju smēdē, kur pirms tam strādāja metālmākslinieks Miervaldis Zibens.

Kā spilgtāko vietu jāpiemin kalšanu Etnogrāfiskajā brīvdabas muzeja deviņdesmitajos gados studijā „Auseklis” pie meistara Viļņa Vinceviča. Muzejā tika iegūta tirgošanās pieredze un iepazīti jauni amata brāļi (Ģirts Bērziņš, Ervīns Zonne, Ģirts Burvis, Mārtiņš Daksis, Maksims Butorins, Gatis Staprēns u.c.). Gan skolas laikā, gan „Ausekļa” laikā metāla mākslinieks piedalījās arī metāla mākslas un kalumu izstādēs. Spilgtākās no tām ir personālizstāde „Nogalināt aizspriedumu” G.Šķiltera memoriālajā muzejā Rīgā 1998. gadā un piedalīšanās Tautas lietišķās mākslas izstādē “Metāls un rotas” Latvijas Aizrobežu mākslas muzeja Velvju zālē Rīgā tajā pašā gadā. Emīla Melngaiļa Tautas mākslas centrs piešķīra otro vietu metālkalumu grupā.

No 2000 – 2007. gadam Gatis Pīpkalējs studēja Latvijas mākslas akadēmijā (Maģistra grāds) un piedalās mākslas izstādēs ar grafiskiem, video un tīmekļa darbiem gan Rīgā, gan pārējā Latvijā. Piedalījies gan „Rudens” un „Mākslas dienas” izstādēs. Šai laikā strādā pārsvarā IT uzņēmumos par grafisko dizaineri, web dizaina jeb tīmekļa vietņu dizaineri un mājas lapu dizaina skolotāju.

2016. gads bija pie kalšanas atgriešanās gads. Pirms tam bija pārcelšanās no Rīgas uz Salacgrīvas novadu un 2014. gadā tika dibināts uzņēmums SIA lielisku atpūtas sajūtu firma „DUDU ligzdas” ar mērķi novadā nodarboties ar tūrisma uzņēmējdarbību. Pamata nodarbošanās ir mājas kokā un velosipēdu noma, bet šeit labi iederas arī kalēja smēde, kur apmeklētāji varētu paši savām rokām izkalt kādu dzelzs priekšmetu. Pārsvarā cilvēkiem uz vietas tiek piedāvāts kalt kaltas naglas vai izkalt DUDU vara monētu. Tā nu tika atsvaidzinātas amata prasmes un sākta kalēja smēdes izveide.

Gatis ir biedrības “Latvijas Mākslinieku savienība” un “Latvijas Kalēju brālība” biedrs. Tāpat aktīvi piedalās citās biedrībās, kā “Latvijas daudzbērnu ģimeņu biedrība”, “Sussika” un “Visuma vārti”.

Atsauksmes

Liene Some-Tiesnese

Salacgrīvas novada TIC ex-direktore

www.visitsalacgriva.lv

2016.gada Nēģu dienā Salacgrīvā, par spīti ārkārtīgi izteiksmīgam rudens lietum un vējam, kalējs Gatis Pīpkalējs godam novadīja 6 stundas ilgu nēģu kalšanas darbnīcu. Apmeklētāji bija pārsteigti par šo iespēju, katrs gribēja pārbaudīt vesera svaru, demonstrēt pārīti ritmisku dzelzs kalšanas mēģinājumu. Paldies Gatim par sadarbību – izbraukuma kalšanas nodarbība bija interesanta gan bērniem, gan vecākiem, un ir lieliski, ka šāda aktivitāte iespējama jebkurā vietā, kur tiek plānoti svētki!

Dārta Pelše

“3K MANAGEMENT” projektu vadītāja

www.3k.lv

Paldies par tik laipno un profesionālo attieksmi, nodrošinot izbraukuma monētu kalšanu. Šim pasākumam Gatis ļoti ātri izveidoja īpašu monētas dizainu un 4 stundās palīdzēja vairāk kā 320 cilvēkiem izkalt šo piemiņas suvenīru. Komunikācija ar Gati ir ļoti ātra, viegla un patīkama. Noteikti sadarbosimies arī turpmāk.

Santa Ostaža

Svētku aģentūras „Svētku bode” pasākumu producente

www.svetkubode.com

Gatis ir vīrs ar īpašu harizmu un maģisku auru. Sadarbojāmies ar Gati Ziemassvētku pasākumā, kurā viņš nodrošināja personalizētas monētas kalšanu un citu suvenīru izgatavošanas meistarklasi. Balts sniegs krīt, visapkārt gaismiņas un tam visam centrā- vīrs, rūķa šallē un omulīgu sejas izteiksmi, gluži kā Ziemassvētku rūķis… labsirdīgs, draudzīgs, mierīgs un entuziasma pilns pret darbu, ko dara! Paldies par jauko sadarbību! Noteikti sadarbosimies vēl!

Gundega Turnere

“Pareizā ķīmija” pasākumu aģentūras direktore

www.kimija.lv

Mums bija pārsteigums, ka Gatis kaļ dzelzi! Esam pazīstami jau vairāk kā desmit gadus. Gatis rūpējas par mūsu mājas lapu, un mēs viņu pazīstam kā tīmekļa vietņu izstrādātāju. Tā kā mēs esam starptautiskā mūzikas festivāla LABA DABA organizatori, uzaicinājām Gati ar savu pārvietojamo ēzi izklaidēt pasākuma apmeklētājus. Pie kalēja nojumes vienmēr bija rosība, kas liecināja par to, ka cilvēkiem ir interesanti. Paldies, māksliniekam par dzīvespriecīgo pieeju!